14 maj 2019

Płyta dynamiczna zapewnia bezpieczne podłoże


Boom budowlany ma silny wpływ na Niemcy. Wszędzie budowane są nowe, wygodne domy prefabrykowane czy murowane. Ogromne znaczenie przy budowie domu ma nośność gruntu, zwłaszcza pod płytą fundamentową, która stanowi łączenie między domem a podłożem. Zadaniem płyty fundamentowej jest równomierne rozłożenie ciężaru budynku na ziemi i ochrona budynku przed gorącem / zimnem gleby. Jednak istniejące podłoże często nie jest wystarczająco stabilne, aby móc bezpośrednio wykonać dolną płytę budynku bez dodatkowych robót ziemnych,. Dlatego wskazane jest przed rozpoczęciem budowy, oprócz głębokiego sondowania, przede wszystkim określenie nośności gruntu. Lekka Płyta dynamiczna jest tutaj najodpowiedniejszym urządzeniem pomiarowym, ponieważ w ciągu dwóch minut można określić nośność podłoża. Łatwość użycia i szybka realizacja badania zapewniają, że duża liczba pomiarów może być przeprowadzona w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu można szybko i wiarygodnie wydać merytoryczną ekspertyzę na temat istniejącego gruntu na całym placu budowy. W przypadku występowania gruntu spoistego o obniżonych parametrach nośności, lub nachylenia terenu, należy przeprowadzić wymianę gleby. Może to być nawet kilka metrów. Podczas wymiany gruntu upewnij się, że nowa warstwa nośna jest nanoszona warstwa po warstwie i zagęszczana warstwami. Wbudowanie kolejnej warstwy powinno nastąpić po uprzednim osiągnięciu projektowanych parametrów mechanicznych warstwy poprzedniej. Każda warstwa nie powinna mieć więcej niż 30 cm grubości i być zagęszczona za pomocą wystarczająco mocnej płyty wibracyjnej. Dla każdej warstwy nośność musi zostać udowodniona po profesjonalnym zagęszczeniu. Ten dowód zagęszczenia jest wykonywany za pomocą płyty dynamicznej. Minimalne wymagania dotyczące nośności gruntu wynoszą 30-40 meganewtonów na metr kwadratowy dla płyt fundamentowych domu jednorodzinnego na warstwie bezpośrednio pod płytą fundamentową.

„Roboty ziemne w naszych piwnicach i płytach fundamentowych są skrupulatnie sprawdzane podczas każdego projektu budowlanego. Przywiązujemy dużą wagę do prac zagęszczających i późniejszej kontroli zagęszczania. Do tego idealnie nadaje się płyta dynamiczna, ponieważ często musimy mierzyć w trudno dostępnych miejscach, do pomiaru nie jest potrzebna przeciwwaga, a procedura testu jest szybka i łatwa - mówi inżynier Kai Wolts z Nordhorn. Wolts zainwestował ostatnio w 14 lekkich płyt firmy TERRATEST z Berlina. Tak więc każda z jego brygad ma własne urządzenie pomiarowe i może natychmiast udowodnić zagęszczenie. „Dzięki urządzeniom nasi pracownicy mogą samodzielnie wykonywać pomiary, co czyni nas niezależnymi od rzeczoznawców i ostatecznie oszczędza czas i pieniądze” - kontynuuje Wolts. Ogólnie rzecz biorąc, pomiar za pomocą płyty dynamicznej zyskuje na popularności w całych Niemczech, po wielu przypadkach możliwych do uniknięcia uszkodzeniach i osiadaniach, które doprowadziły do wysokich kosztów następczych. Zwłaszcza w przypadku płyt fundamentowych koszty wynikające z nieodpowiedniego zagęszczenia podłoża pod płytą fundamentową są katastrofalne. Pęknięcia i osiadania prowadzą do poważnych szkód wtórnych, które mogą mieć wpływ na cały budynek. Dlatego niezbędne jest zmierzenie nośności podłoża przed wylaniem płyty fundamentowej. „Od wielu lat polegamy na lekkiej płycie dynamicznej i stale korzystamy z trzech urządzeń w okolicach Berlina” - mówi dyplomowany inżynier Norbert Wenzel z biura firmy inżynieryjnej Wenzel we Frankfurcie nad Odrą. „Oprócz obowiązkowego głębokiego sondowania RKS wykonujemy również pomiary za pomocą lekkiej płyty, aby sprawdzić jednorodność nośności i odpowiednią jakość zagęszczenia gleby przed wylaniem płyty. Płyta dynamiczna to obowiązkowa część wsparcia na placu budowy ”- dodał Wenzel.

Zalety lekkiej płyty dynamicznej są oczywiste:

1. Każdy może wykonać natychmiast pomiar.
2. Duża liczba pomiarów może być wykonana w bardzo krótkim czasie, ponieważ każdy pomiar zajmuje tylko około dwóch minut.
3. Do wykonania pomiaru nie jest konieczna przeciwwaga, jak np. walec drogowy.
4. Pomiary mogą być wykonywane jednocześnie z warstwowymi pracami zagęszczenia.
5. Jednorodność nośności warstw można sprawdzać już podczas prac ziemnych.