31 sty 2020

Lekka płyta dynamiczna zwiększa sprzedaż w architekturze krajobrazu

Lekką płytą dynamiczną w ogrodnictwie i krajobrazie
Lekka płyta dynamiczna do badań nośności metodą obciążenia dynamicznego jest coraz częściej stosowana w kształtowaniu krajobrazu i zagospodarowaniu terenów zielonych. Każdy architekt krajobrazu zna te problemy z codziennej praktyki: przychodzisz na plac budowy i nie wiesz dokładnie, jak stabilne jest naprawdę podłoże. Czy wykonawca prawidłowo zagęścił zasypkę przy budynkach? Czy grunt rodzimy ma wymaganą nośność Ev2 co najmniej 45 meganewtonów na metr kwadratowy po tym jak wykonano wykop czy wypełnienie? Aby zaoszczędzić koszty i cenny czas, laboratorium budowlane jest rzadko przywoływane do określenia nośności gruntu. Raczej ocenia się wizualnie „oczywisty” stan gruntu i rozpoczynają się prace budowlane.

Coraz częściej lekka płyta dynamiczna staje się inwestycją dla ogrodników i architektów krajobrazu. Niestety, często dopiero po wystąpieniu szkody, ponieważ oszczędza się na zainwestowaniu poniżej 3000 euro w urządzenie pomiarowe. Myślenie zbyt krótkookresowe, ponieważ w tym samym czasie można użyć urządzenia zarówno do przeprowadzenia testu zagęszczenia gruntu, a także wygenerować dodatkową sprzedaż. Koszty pomiarów mogą być rozliczane z klientem. Jednocześnie konieczne mogą być środki ulepszające glebę, które można wykazać za pomocą urządzenia. „Moi klienci potwierdzają, jak sensowna jest inwestycja”, mówi Falko Weiss, od siedmiu lat menedżer sprzedaży w TERRATEST®. „Urządzenie zwraca się już po kilku budowach, a jednocześnie można udowodnić jakość zagęszczenia gleby i jakość wykonanych prac na budowie. W niektórych przypadkach cena urządzenia zwróciła się tylko na jednym placu budowy, jeśli również wykonywano prace ulepszające glebę ”, kontynuuje Weiss. W rzeczywistości coraz więcej właścicieli budynków nalega na przedstawienie dowodu zagęszczenia gruntu, a w zamówieniach publicznych w inżynierii lądowej i drogowej, robotach ziemnych lub budowie kanalizacji jest to już obowiązek. Coraz więcej miast i gmin inwestuje w zakup lekkiej płyty dynamicznej, aby móc kontrolować samodzielnie firmy budowlane własnymi pracownikami. Lekka płyta dynamiczna do kontroli zagęszczenia gruntu w leśnym budownictwie drogowym była dostarczona w ubiegłym roku przez TERRATEST® do Hessen Forst, państwowej firmy Sachsenforst, administracji Lasów Bawarskich, Lasów Berlińskich i Lasów Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Lekką płytą dynamiczną przeprowadza się tak zwane dynamiczne badanie obciążenia. Ciężar spadkowy 10 kg urządzenia obciążeniowego upuszcza się z określonej wysokości około 70 cm na okrągłą płytę obciążającą o średnicy 30 cm. Osiadanie płyty w podłożu wynikające z tego obciążenia jest mierzone elektronicznie, a następnie przekształcane w moduł dynamicznej deformacji podłoża. Zmierzona wartość jest mierzona przez urządzenie w meganewtonach na metr kwadratowy. Raport pomiarowy można wydrukować na miejscu za pomocą zintegrowanej drukarki. Zintegrowany system GPS jednocześnie zapisuje pozycję punktu pomiarowego. To sprawia, że w przypadku sporu prawnego dowód zagęszczenia jest niepodważalny.

Za pomocą tego poręcznego urządzenia możesz określić nośność gruntu w ciągu dwóch minut. A to dzięki własnemu personelowi, ponieważ obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta. „Dzięki wypowiadanym wskazówkom głosowym użytkownik musi jedynie postępować zgodnie z wysłuchanymi instrukcjami. To sprawia, że test zagęszczania na placu budowy jest dziecinnie prosty ”, mówi Frank G. Schulz, CEO TERRATEST Berlin. TERRATEST® jako światowy lider na rynku lekkich płyt dynamicznych jest jedynym producentem, który oferuje swoje urządzenia z mówionymi wskazówkami dla użytkownika. „Jeśli nie używasz urządzenia codziennie lub chcesz, aby pracowali z nim różni pracownicy, zdajesz sobie sprawę, jak przydatne są polecenie głosowe” - kontynuuje Schulz.

Kolejną zaletą urządzenia jest to, że można sprawdzić w mgnieniu oka zagęszczenie gruntu wykonane przez poprzedniego wykonawcę, ponieważ wypełnienia podłoża są często słabymi punktami na budowie, jeśli chodzi o jakość zagęszczania. Często zdarza się, że opakowania i palety są składowane na placu budowy, a prace zagęszczające przeprowadzane są w sposób nieodpowiedni i powierzchowny. Lekka płyta dynamiczna, zwana również lekką płytą obciążaną dynamicznie, może być użyta do łatwego odkrycia tych słabych punktów. Klient może wykazać urządzeniem potrzebę ponownego zagęszczenia i tym samym wygenerować dodatkową sprzedaż. Wyniki pomiarów są uznawane zgodnie z ZTVE (dodatkowe techniczne warunki kontraktowe dla robót ziemnych) i ZTVA (dodatkowe techniczne warunki kontraktowe dla wykopów) w robotach ziemnych i drogowych, inżynierii lądowej i wodnej, a także w kształtowaniu krajobrazu.