22 gru 2020

Lekka płyta dynamiczna teraz do kalibracji

Płyta dynamiczna - Skalibruj lekką płytę dynamiczną w zimie
Lekka płyta dynamiczna powinna być corocznie kalibrowana w instytucie kalibracji zatwierdzonym i akredytowanym przez Federalny Instytut Badań Drogowych (BASt) zgodnie z niemieckimi przepisami kontrolnymi TP BF-StB część B8.4. Wyniki pomiarów z urządzeń pomiarowych, których ważność kalibracji już upłynęła nie mogą być wykorzystywane do oceny nośności podłoża. Na tabliczce znamionowej elektroniki pomiarowej i na urządzeniu obciążeniowym płyty znajdują się naklejki podobne do naklejek TÜV, które są znane z niemieckich tablic rejestracyjnych. Na tych naklejkach podana jest data następnej kalibracji z miesiącem i rokiem. Nowe urządzenia są kalibrowane przed dostawą z okresem ważności 12 miesięcy. TERRATEST jest uznawany przez BASt za jednostkę kalibracyjną od 10 lat, a od zeszłego roku posiada nawet drugie stanowisko kalibracyjne. „Staramy się unikać oczekiwania naszych klientów na kalibrację przyrządów pomiarowych, ponieważ wiemy, że urządzenia te są na co dzień używane na placach budowy firm drogowych, telekomunikacyjnych, kanalizacyjnych i inżynieryjnych. 
Płyta dynamiczna - Skalibruj lekką płytę dynamiczną w zimie

Dlatego kalibrujemy również na dwóch stanowiskach kalibracyjnych”- mówi dr. Bernhard Korsch, kierownik działu kalibracji w TERATEST. „W miesiącach zimowych urządzenia są mniej potrzebne na placach budowy, więc główny sezon kalibracyjny mamy od początku stycznia do końca marca. W tym roku znów jesteśmy dobrze przygotowani do wzmożonej pracy, aby nie było długich czasów oczekiwania ”- kontynuuje dr Korsch. Na życzenie klienci mogą wypożyczyć urządzenie na czas kalibracji. Można o to poprosić na portalu kalibracji pod adresem www.terratest.de/kalibrierorder/ w ramach zamówienia kalibracji na stronie internetowej. „W tym roku całkowicie zmieniliśmy nasz portal kalibracji, tak aby każdy klient mógł zarejestrować u nas swoje urządzenie do kalibracji całodobowo 24/7. TERRATEST odbiera wtedy urządzenie od klienta w ciągu 48 godzin. Oczywiście klient ma również możliwość przesłania urządzenia we własnym zakresie. Uruchomienie kalibracji przypomina rezerwację lotu i jest absolutnie łatwe w użyciu ”- mówi Frank G. Schulz, założyciel i dyrektor generalny TERRATEST. Proces kalibracji obejmuje również kontrolę techniczną płyt dynamicznych, akumulatorów, drukarki, GPS oraz części mechanicznych, sprawdzane są pod kątem działania i w przypadku błędów naprawiane po konsultacji z klientem. Na stanowiskach kalibracyjnych opracowanych i zbudowanych przez samą firmę TERRATEST w pierwszej kolejności określany jest rzeczywisty stan siły i czasu impulsu uderzenia. 

Rzeczywisty stan 7070 niutonów jest porównywany ze stanem wzorcowym i w razie potrzeby dokonywane są korekty. Odbywa się to poprzez zmianę wysokości spadającego ciężaru i naciągnięcie sprężyn talerzowych na urządzeniu obciążeniowym. Jeżeli siła i czas impulsu uderzenia są prawidłowo ustawione, to w drugim kroku następuje kalibracja osiadania wyznaczonego przez czujnik. Trzy przetworniki przemieszczenia określają osiadanie płyty obciążającej. Wyznaczone osiadanie przetworników przemieszczenia porównuje się następnie z pomiarem czujnika płyty dynamicznej. Porównanie to jest przeprowadzane na trzech różnych matach testowych, które mają na celu symulację twardego, średniego i miękkiego podłoża. Tylko wtedy, gdy urządzenie obciążeniowe spełnia rygorystyczne wymagania specyfikacji kalibracji, testowana lekka płyta dynamiczna otrzymać protokół kalibracji i plakietki kalibracyjne. „Oczywiście kalibrowana jest u nas również średniociężka płyta dynamiczna z podwojoną siłą uderzenia. Oba stanowiska kalibracyjne zostały zatwierdzone przez firmę BASt zgodnie z TP BF STB część B8.4 ”- mówi Frank G. Schulz. Specyfikacja kalibracji dla średniociężkiej płyty dynamicznej opublikowana została przez BASt dopiero w 2016 roku. Od tego czasu coraz większą popularnością cieszy się również średniociężka płyta dynamiczna do kontroli podbudowy tłuczniowej.